מסע צילום במונגוליה בעקבות חיי הנוודים, ציידי העיטים ומדבר הגובי

13 ימים 12 לילות – בין התאריכים 9.9.21 – 21.9.21

מסע צילום במונגוליה

מונגוליה-ארץ רחוקה ולא רק במרחקה הגאוגרפי אלא גם בתרבותה והווייתה. מסע זה ייקח אותנו דרך דרכי העפר של מונגוליה ונופי בראשית לפגוש את הנוודים החיים עדיין מגידול צאן ומקנה כפי שעשו אבות אבותיהם עוד טרם איחד ג'ינגיס חאן את שבטי הנוודים לכדי אומה אחת, האומה המונגולית, אשר הקימה לימים את האימפריה היבשתית הגדולה ביותר שידע העולם עד ימינו אנו. נבלה עם הנוודים ונלמד מקרוב על אורחות חייהם ועל מסורותיהם ונשקע אל תוך הנופים המיוחדים של הארץ שאין בה בניינים וכל מה שמפר את הדממה אלו קולות הפעייה של עדרי הצאן והמקנה. נבקר במנזרים וננסה ללמוד, ולו מעט, מיסודות הבודהיזם המונגולי הנשען ברובו על הבודהיזם הטיבטי. כל אלו ייצרו מארג של מראות, חוויות, ומפגשים בלתי אמצעיים אשר ניתן לחוות אותם בעוצמה כזו במעט מאד מקומות בעולם.

מסלול הטיול:

יום 1. 9.9.21 נפגש בנתב"ג, נעלה על הטיסה הארוכה מזרחה ובסופה ננחת למחרת באולאן באטאר.

מסע צילום במונגוליה 2

יום 2. 10.9.21 הגעה לאולאן באטאר (ב,צ,ע)

ננחת במונגוליה בבוקרו של היום השני למסע. בשדה התעופה נפגוש במדריך/ה המקומיים שלנו וניסע היישר אל המלון לכמה שעות של התארגנות ומנוחה לאחר הטיסה הארוכה מזרחה. בהמשך היום נתור את אולאן באטאר, בירתה המתחדשת של מונגוליה, ככול שיתירו לנו הזמן והכוח. בערב ניהנה מארוחת פתיחה באחת המסעדות הטובות בעיר ובערב נשוב למלון ללילה ראשון במונגוליה.

מסע צילום במונגוליה 3

יום 3. 11.9.21 אל מעמקי מדבר הגובי (ב,צ,ע)

בשעת בוקר מוקדמת נשוב אל שדה התעופה ממנו נמריא בטיסה פנימית קצרה דרומה אל מעמקי מדבר הגובי. לאחר הנחיתה בשדה התעופה הקטן של דאלאנזאדגאד, בירת מחוז הגובי הדרומי, נצא בנסיעה ארוכה למדי לאורך "שלושת ההרים היפים של הגובי"- שמורת הטבע הגדולה של המדבר. הניגוד בין הרכס הנישא מדרום לנו למרחבי המדבר העצומים מצפון לדרך מאפיינים את מדבר הגובי הידוע גם כ"מדבר קר" שכן את רוב המשקעים שלו הוא סופג בצורה של שלג בחודשים החורף הקרים. בשעות אחר הצהריים נגיע אל דיונת החול אלסין טאסארחאי ונתארגן לסדרת צילומים ראשונה של הדיונה לעת שקיעה, עת השמש היורדת צובעת בעדנה את חמוקיה. בערב נתארגן ללילה ראשון במחנה גֵרִים-הגרסה המונגולית ללודג' פשוט אך נעים על בסיס אוהלי הלבד של נוודי הערבות.

מסע צילום במונגוליה 4

יום 4. 12.9.21 בדיונה הגדולה (ב,צ,ע)

נשכים מוקדם בבוקר כדי לצלם את הזריחה על הדיונה. במהלך היום נשוב אל הרכבים לנסיעה באזור הדיונה לחפש משפחות של נוודים רועי גמלים למפגש ראשון עם תרבות הנוודים המונגולית, ובפרט עם זו של הרועים בגובי, אשר פרנסתם תלויה בגמל הבאקטרי-הגמל האסיאתי הדו דבשתי, שכושר נשיאתו כמעט כפול מזה של הגמל החד-דבשתי המוכר לנו מהמזרח התיכון. הגמל הדו-דבשתי, בשל עמידותו וכושר נשיאתו, הפך ברבות הזמן לאחד מהסמלים של המסחר באסיה לאורך דרכי המשי ההיסטוריות. בשעת אחר הצהריים נשוב לדיונה לעוד סשן של צילומי שקיעה לפני שנשוב ללילה שני באותו המחנה.

מסע צילום במונגוליה 13

יום 5. 13.9.21 הסלעים הבוערים (ב,צ,ע)

בבוקר נעזוב את הדיונה וניסע אל עוד אתר אייקוני במדבר-הסלעים הבוערים. כאן גילה החוקר וההרפתקן רוי אנדרוז צ'אפמן, מי שלימים יהפוך להשראה לסדרת סרטי 'אינדיאנה ג'ונס' ההוליוודיים, את ביצי הדינוזאורים הראשונות שנתגלו ובכך הביאו לסכסוך הוויכוח רב השנים אם הדינוזאורים היו זוחלים או יונקים. עד היום המקום מוכר כ"בית הקברות הגדול של הדינוזאורים" ומעת לעת מתגלים בו ממצאים חשובים לחקר הזוחלים העתיקים הללו. הר אבן החול האדיר בו מתגלות עצמות הדינוזאורים מוכר גם כ"סלעים הבוערים" על שום הצבע האדום שלהם אשר לעת שקיעה (אם תנאי מזג האוויר הולמים) בוהקים ונדמים כמו עולים בלהבות. נצעד ברגל על הר אבן החול ונמתין לשקיעה שתבע את האתר בעבורנו. בחושך ניסע אל מחנה הגרים בו מלון את הלילה.

מסע צילום במונגוליה 13

יום 6. 14.9.2113.7.19 בטיסה אל אולאן באטאר (ב,צ,ע)

נצא מהמחנה בלב המדבר מוקדם בבוקר חזרה אל שדה התעופה שבדאלאנזאדגאד. מכאן נמריא חזרה לאולאן באטאר ואת אחר הצהריים נבלה בסביבות העיר בהתאם למועד הנחיתה. לינה בסביבות אולאן באטאר.

מסע צילום במונגוליה 7

יום 7. 15.9.21 טיסה מערבה (ב,צ,ע)

שוב השכמה מוקדמת וחזרה אל שדה התעופה, הפעם אל הטיסה הארוכה למדי מערבה אל מחוז בָּאיָאן אוּלגִי, המערבי ביותר מבין עשרים ושניים מחוזותיה של מונגוליה, הגובל ברוסיה מצפון ובסין מדרום. זוהי ארצם של הקזאחים-מיעוט מוסלמי שהגיע למונגוליה בשלהי המאה ה-19 ובראשית המאה ה-20 בשל גלי רדיפות ולאחריהן, בשל המהפכה הקומוניסטית. הקזאחים הינם מוסלמים והם הביאו איתם את דתם, תרבותם הייחודית, את שפת אימם, את היורטה הקזחאית הגדולה לעין שיעור מהגר-אוהל הלבד של הנוודים המונגולים ואת המסורת עתיקת היומין של אילוף וצייד עם עיט זהוב. עם הנחתה באולגי ניסע היישר על הכפר סאגסאי, הכפר עם הריכוז הגדול ביותר של מאמני עיטים. עם ההגעה אל סאגסאי נפנה היישר אל היורטה של המשפחה אשר באוהליה נשהה במהלך היומיים הקרובים. נצטרך אליהם לארוחה קזאחית מסורתית ונשמע מבעל הבית מעט על אילוף העיט, על המסורת הקזאחית ועל ההיסטוריה שהובילה את הקזאחים לעזוב את מוכרתם ולנדוד למונגוליה. לינה באוהלי המשפחה המארחת בתאנים פשוטים ביותר. בכל אוהל ילונו 4-5 מאנשי הקבוצה. ננסה להתקלח במקלחת המשותפת בכפר ואנשי הצוות יאלתרו לנו שירותים בסמוך לאוהלי המשפחה.

מסע צילום במונגוליה 8

יום 8. 16.9.21 עם המאמן ועיטו בהרים (ב,צ,ע)

היום נצא רכובים על גב סוסים אל אחד ההרים הקרובים לסאגסאי. יצטרפו אלינו בעל הבית ועיטו ואולי כמה חברים כדי לתרגל את העיט לקראת עונת הצייד שמתחילה בתקופה זו של השנה כאשר הקור הקרב מעלה על חיות הבר פרוות חורף עבה. זוהי הזדמנות מצוינת לא רק לצילומים מרהיבים אלא גם כדי לראות את הקשר המיוחד בין העיט לבין מאמנו, קשר הדומה לזה שאנו במערב שומרים לכלבים ולחתולים החיים עימנו, הדומה לקשר של בני משפחה. נבלה את היום כולו עם המאמן ועיטו ונמתין לצילומי השקיעה בשעות הערב, לאחריהן נשוב אל המאהל של בני המשפחה ללילה נוסף עימם ולארוחת ערב נהדרת בסגנון קזאחי.

מסע צילום במונגוליה 9

יום 9. 17.9.21 אל אולגי, הבירה המחוזית (ב,צ,ע)

את שעות הבוקר נבלה עם המשפחה, נראה אותם מטפלים בעדרים ועוסקים במלאכות הבית המסורתיות. אם נהיה ברי מזל נראה את אחת מנשות המשפחה רוקמת רקמות קזאחיות מסורתיות ונשמע ממנו על מלאכת יד מיוחדת זו בו נבחנת כל כלה בטרם תתיר לה חמותה לשאת את בחיר ליבה. לקראת צהריים ניסע על העיר אוּלגִי, בירת המחוז. לאחר התארגנות במלון נצא אל הכיכר המרכזית של העיר אליה מגיעים התושבים בסוף יום עבודה לשחק, לרכב על אופניים, לגלוש על גלגיליות, או סתם ליהנות מגביע גלידה ושיחה בטלה. בערב נשוב אל המלון.

מסע צילום במונגוליה 13

יום 10. 18.9.21 טיסה חזרה אל מרכז המדינה (ב,צ,ע)

נשוב אל שדה התעופה של אולגי לטיסה חזרה אל אולאן באטאר. במידה ויתפאשר, בהתאם למועד הטיסה, ייתכן ונספיק לבקר בשוק המקומי, במסגד הגדול של העיר, או במוזיאון המקומי המעניין למדי. עם הנחיתה באולאן באטאר נצא בנסיעה מרחק כשלוש שעות צפונה למפגש עם משפחת נוודים מונגולית. באם עד כה פגשנו ברועי הגמלים ובמאמני העיטים, הרי שאת היומיים הקרובים נקדיש למפגש עם התרבות המונגולית של אזורי השפע. באורח מסורתי המונגולים מגדלים עדרים של "חמשת בחיות הקדושות"- כבשים, עזים, בני בקר (פרות ויאקים), סוסים וגמלים. כאן, במרחב שבין ערבות העשב ליערות המחטניים של הטייגה הסיבירית, חיים הרועים המונגולים. נצטרף למשפחת הנוודים לארוחת ערב מסורתית, וככל הנראה גם למשקה של ערב, ונמשיך ללינה במחנה הגרים הסמוך למחנה הסתיו של המשפחה.

מסע צילום במונגוליה 11

יום 11. 19.9.21 עם משפחת הנוודים (ב,צ,ע)

נבלה את היום כולו עם הנוודים, נצלם, נתעד ונחווה את שגרת חייהם. נצא עמם למרעה, נכין מוצרי חלב ונלמד מהם על אורחות חייהם שנשתנו אך במעט מאז שצ'ינגיס חאן, מאחד השבטים הטיבטיים, כתב את ספר החוקים הגדול ובו הנחה את המונגולים לגבי אורחות נוודי הערבות. נתנסה בהכנת אוכל מקומי ובערב ניהנה מארוחה מיוחדת בסגנון החורחוג הקרוי גם "ברביקיו מונגולי". בערב נשוב ללילה שני באותו המחנה.

מסע צילום במונגוליה 12

יום 12. 20.9.21 ערב אורבני (ב,צ,ע)

את שעות הבוקר נבלה עם משפחת הנוודים לסדרת תמונות אחרונה. לאחר ארוחת הצהריים נשוב לרכבים וניסע חזרה, בפעם האחרונה אל אולאן באטאר. לאחר התארגנות במלון נצא אל הכיכר המרכזית של העיר לפגוש בתושבים לפני שנתכנס לארוחת פרידה באחת המסעדות הטובות בעיר. מכאן ניסע אל גבעת זאיסאן לתצפית על העיר בלילה ולאחר מכן ניסע אל המלון ללילה אחרון במונגוליה.

מסע צילום במונגוליה 13

יום 13. 21.9.21 חזרה הביתה (ב)

לאחר ארוחת הבוקר ניסע בפעם השלישית והאחרונה לשדה התעופה, הפעם לטיסה היוצאת חזרה הביתה, דרך יעד ביניים כמובן.

מחיר הטיול: 6680$ לאדם בחדר זוגי (תוספת לחדר יחיד 198$)

**מחיר הטיול עשוי להשתנות בהתאם לעלות הכרטיסים במעמד ההזמנה

המחיר כולל:

 • טיסות בינלאומיות (הלוך/חזור דרך מוסקבה).
 • 2 טיסות פנים במונגוליה.
 • 2 לילות במלון 4 כוכבים באולאן באטאר.
 • 7 לילות במחנות גרים (מחנה תיירות).
 • לילה אחד במלון מקומי.
 • 2 לילות עם משפחה קזאחית.
 • 2 מדריכי צילום מקצועיים.
 • רכב שטח 4×4
 • דמי כניסות לאתרים שבתכנית.​
 • מדריך מקומי דובר אנגלית.
 • בקבוקי מים לאורך כל הטיול.
 • העברות כנדרש בתכנית.
 • מפגש הכנה וגיבוש לפני הטיול / מפגש סיכום וביקורת עבודות לאחר הטיול.

המחיר אינו כולל:

 • ביטוח נסיעות וציוד אישי הכולל פינוי וחילוץ אווירי.
 • עלויות הכרוכות במטען עודף.
 • אשרת כניסה – ויזה למונגוליה (אין צורך לנושאי דרכון ישראלי).
 • תשר לנותני השירותים המקומיים.
 • הוצאות בעלות אופי אישי לרבות תקשורת, מזון ושתייה מעבר למסופק במסגרת הטיול, כביסה וכיו"ב.
 • כל מה שאינו מצוין בפירוש בתכנית הטיול ככלול, או תחת סעיף 'המחיר כולל'.

יש לך שאלה? נשמח לדבר!

צרו קשר בטלפון: גלעד 050-444-5172 / עמרי 052-2492616 או השאירו פרטים ונחזור בהקדם

   מסגרת – מקום של צילום //  סדנאות צילום | כיתות אמן | גלריה // אתר רכבת העמק, כפר יהושע.